RECENZJE

Poszukiwana, Dean Koontz

received_1618667688204367-01-01

Dean Koontz ma rzesze czytelników na całym świecie. Fani kryminałów psychologicznych, thrillerów oraz horrorów prędzej czy później spotykają się z powieściami pisarza, uznawanego za jednego z mistrzów gatunku grozy. Czy sięgnięcie po „Poszukiwaną” gwarantuje taką samą dawkę rozrywki i emocji, jak zazwyczaj?


„Poszukiwana” to powieść podsycana niepokojem i strachem, przeplatana brutalnością i okrucieństwem, będąca na granicy absurdu i fantastyki. A to wszystko za sprawą Bibi Blair młodej i ekscentrycznej pisarki, która dowiaduje się, że cierpi na raka i został jej rok życia. Kobieta jednak nie chce o tym słyszeć, przekornie mówiąc: „Zobaczymy”. W bardzo krótkim czasie zdarza się cud i Bibi zostaje całkowicie wyleczona. Jednak jej zdrowie ma swoją cenę, musi uratować Ashley Bell. Nie ma o niej żadnych informacji, nie wie, jakie grozi jej niebezpieczeństwo oraz jaką rolę ma w tym wszystkim odegrać Bibi.

Zaczyna się wyścig z czasem, pełen niebezpieczeństw, zagadek i ludzi, których spotkanie przeraża do szpiku kości. Sytuacje, z którymi mierzy się młoda pisarka, nie tylko przerażają, ale i przeczą zdrowemu rozsądkowi. Szybkie tempo akcji często przeplatane są retrospekcjami z dzieciństwa kobiety, a każdy szczegół przedstawiony przez autora ma jakieś znaczenie dla całej historii.

Powieść podzielona jest na bardzo krótkie rozdziały, które trzymają w napięciu i nie pozwalają oderwać się od powieści. Im dalej zagłębiałam się w historię Blair, tym bardziej byłam ciekawa co się wydarzy i jak potoczą się losy bohaterów. Jednak początek powieści niezbyt przypadł mi do gustu. Miałam wrażenie, że akcja dzieje się zbyt wolno, a co za tym idzie poznawanie świata Blair i jej przygód było odrobinę męczące. Dopiero zwrot akcji – mający miejsce w połowie powieści i wyjaśniający wiele zagadek – sprawił, że czytałam historię Blair z zapartym tchem.

„Poszukiwana” to powieść o sile wyobraźni, w której sytuacje z dzieciństwa mają niebagatelny wpływ na dorosłe życie, a wolna wola i podświadomość mogą zmienić bieg wydarzeń. To historia o walce ze śmiertelną chorobą, stawiającą człowieka z góry na przegranej pozycji. To opowieść o kobiecie, której wiara była w stanie przezwyciężyć wszelkie zło.

Historia trzyma w napięciu, zaskakuje, przeraża, wprowadza klimat tajemnicy, grozy i surrealizmu. Wszystko to daje dobrą powieść, w której każdy detal został dokładnie przemyślany. Polecam fanom kryminałów psychologicznych, thrillerów i science fiction, wszystkim, czekającym na dreszcz emocji i adrenaliny podczas czytania, a także tym, którzy lubią być zaskakiwani i są gotowi na oryginalną powieść, balansującą na granicy fantastyki.

Mariola, booksmyname

 

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s